WIADOMOŚCI

Zamek w Roztoce otworzył swoje podwoje 

A A A

16.09.2019

  

Jak podaje portal Swidnica24.pl* jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów na Śląsku. Zamek w Roztoce - będący drugą co do wielkości rezydencją rodu Hochbergów i powoli odzyskujący pierwotne piękno - na jeden dzień został udostępniony zwiedzającym. Zainteresowanie dniem otwartym przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

 

Zamek nawodny istniał w Roztoce już w XIV wieku. W XVI wieku przebudowano go w stylu renesansowym. Za panowania Hansa Heinricha III renesansowy zamek został ponownie przebudowany na okazałą rezydencję w stylu barokowym. Autorem ukończonej w 1725 roku przebudowy był najpewniej pracujący równolegle na zamku Książ architekt Feliks Anton Hammerschmidt.

Z tego okresu zachowała się zasadnicza bryła zamku wraz z wieżą od strony południowej oraz okazała, dwukondygnacyjna sala balowa z wystrojem malarskim plafonu. W tym samym czasie, na wschód od zamku założono ogród, zgodnie z modną wówczas francuską sztuką ogrodową, wzbogacony o różnorakie urządzenia parkowe, pawilony i rzeźby ogrodowe, z których do dziś zachowały się oranżerie i tzw. favorita - ogrodowa altana, służąca do odpoczynku i picia herbaty. Zamek w Roztoce stanowił siedzibę hrabiowskiej linii rodu von Hochberg do 1945 roku.

W 2017 roku zamek kupili Małgorzata i Arkadiusz Śnieżkowie. - Czujemy się wyróżnieni przez los, że taka perła Dolnego Śląska przypadła w opiece nam - mówi Małgorzata Śnieżek. - Obiekt nabyliśmy dwa lata temu. W tym czasie trwały prace porządkowe, czyszczące, usuwanie kurzu, bałaganu, różnych brudów. Gromadziliśmy materiały inwentaryzacyjne. Uporządkowaliśmy park, który został oczyszczony zgodnie z wymogami konserwatora zabytków. Prowadzone są prace, które mają za zadanie rozplanować aleje, rozplanować całe założenie tego parku w powiązaniu z historycznymi skarbami, jakim jest favorita, oranżeria, zbudowanie ogrodu różanego - wylicza.

Jak dodaje właścicielka, obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji, która pozwoli na udostępnienie zamku do regularnego zwiedzania. Rozważane będzie też przeznaczenie części obiektu na pomieszczenia hotelowe. - Robimy wszystko etapami i liczymy na to, że będzie wsparcie i odpowiedni feedback od lokalnych mieszkańców, którzy zobaczą, że jesteśmy chętni, pracowici i dążymy do tego, żeby pokazać, że Polacy też potrafią zatroszczyć się o zamek, o czyjeś dobro, które zostało kiedyś stworzone. Mając tak duży potencjał, myślę, że jest szansa na to, żeby rozkochać w sobie nie tylko Polaków i wpisać się w mapę zamków lub fajnych miejsc do zwiedzania na Dolnym Śląsku - podkreśla.

*Źródło: Swidnica24.pl, 14 września 2019 r., https://swidnica24.pl/2019/09/zamek-w-roztoce-otworzyl-swoje-podwoje-tlumy-na-dniu-otwartym-foto/  

 

Autor zdjęć: Stanisław Kałużny  

 

   

   

   

   
 
   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   
 
   

   
  
   
 
   
 
   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
   
 
   
 
   

   

 

do góry  |