WIADOMOŚCI

Uczniowie z Gniewkowa poznają historię

A A A

26.10.2018

  

Uczniowie klas V – VIII Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Gniewkowie wzięli udział w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz do Katowic w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2018.

Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy na temat procesu kształtowania granic państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Dzięki ciekawej multimedialnej ekspozycji muzealnej uczniowie dowiedzieli się, kim był Wojciech Korfanty – dziś nazywany jednym z Ojców Niepodległości oraz jak z wielkim poświęceniem Ślązacy walczyli w trzech powstaniach o przyłączenie do Polski. Ostatnie z nich doprowadziło do tego, że dokonano nowego podziału Górnego Śląska, znacznie bardziej korzystnego dla Polski.

Uczniowie brali także udział w lekcji muzealnej „Gewery i handgranaty, czyli o wyposażeniu powstańców śląskich słów kilka…”. Po wysłuchaniu niezwykle ciekawej prelekcji i wykonaniu zadań, mogli z bliska obejrzeć ponad stuletnią broń, a nawet poczuć jej ciężar w swojej dłoni.

Po wizycie w Świętochłowicach wycieczka udała się do Katowic, by obejrzeć wizytówkę tego miasta, czyli Pomnik Powstańców Śląskich.

Wyjazd dostarczył nie tylko wspaniałych wrażeń, pięknych zdję, ale przede wszystkim wiedzy potrzebnej do realizacji kolejnych zadań realizowanych w ramach projektu, których efekty będzie można podziwiać na wystawie zorganizowanej w listopadzie zarówno w szkole, jak i w świetlicy wiejskiej w Gniewkowie.

 

   

   

   

   

  

do góry  |